Dag 3 i Dresden

Vi kører ud af Dresden og op langs Elben og har vores første stop ved Slottet Pillnitz. Her er der mulighed for at besigtige den meget smukke slotspark, inden vi kører op i Sachsisk Schweiz og til Bastei-klipperne, hvorfra vi nyder frokost og udsigten over Elbdalen og sandstensklipperne. Herfra kører vi til Bad Schandau, hvor der kl. 15.45 er mulighed for at komme med på en flot 2 timers sejlads på Elben fra Bad Schandau til Pirna, hvor man bl.a. ser de flotte sandstensklipper fra søsiden. Man kan også vælge at køre med bussen til Pirna og nyde byen, imens vi venter på de sejlende gæster. Se pris under tilkøb.

Selskabet drog afsted som planlagt - jeres skribent blev dog hjemme på hotellet på grund af en rygskade som var kommet til.

De der kom afsted oplevede Slottet Pillnitz, og kom ud til Bastei-klipperne i "Sachsiske Schweiz" i et vejr, hvor udsigten ikke var helt optimalt.

På vej væk fra Bastei-klipperne stødte selskabet ind i problemer med en belæsset sættevogn, som var skredet ud i rabatten under opkørsel ad en smal vej, hvor bussen skulle ned ad for at komme til båden, som selskabet skulle ud at sejle med på Elben.

Chauffør Kim fik bussen - og andre køretøjer, som holdt oppe ad vejen - bakket væk, og fandt derefter (medens turleder Leif var i telefonisk forbindelse med rederiet) en alternativ vej frem til et sted på sejlruten, hvor selskabet kunne komme ombord og opleve den sidste halvdel af sejlturen.

Billederne herunder er "tyvhugget" fra turlederens galleri på Riis Rejsers FB-side - så jeg har ikke kommentarer til billederne.