På aftenskolekurser
Carlo er ret meget til at fotografere - men har aldrig været på et kursus / en uddannelse som kunne bringe ham videre.
Dog var der en del læring at tage med sig fra den 3-ugers praktikperiode medlemssakbet af FTF-A og det at modtage supplerende dagpenge medførte i slutningen af 2013.
I efteråret 2016 deltog han i 2 kurser med relevans:
- Photoshop Elements - for fortsættere
- Det digitale spejlrefekskamera 2 - Er du kommet godt i gang med den grundlæggende betjening af dit digitale spejlreflekskamera?
Kurset i Photoshop Elements var ikke ret meget værd (efter Carlos mening) - man sad det meste af tiden for sig selv uden at der blev sagt noget fra læreren.
Kurset, som vi vil kalde "Kamarakursus 2", var helt anderledes udfodrende.
Der var opgaver undervejs (opgaver er lig med udfordringer, og udfodringer lig med større viden og flere færdigheder).
Kurset lagde også op til, at man tegnede abonnement i Adobe Creative Cloud og downloadede Photoshop CC, Lightroom CC og Bridge - alle programmer som skulle anvendes for at behandle billederne inden præsentation på efterfølgende kursusaften.
Herunder finder i et udsnit fra de udfordringer vi blev stillet over for: White Balance, Panorama, HDR, ukendt lyskilde og et miks af det hele.
Der vil være forklarende tekst under hvert enkelt billede når i klikker på et billede, som åbner i en light-box, hvor man kan navigere frem og tilbage.
God fornøjelse.
Find White BalanceVenteværelset hos fodterapeuterne - som det ser ud via kameraet. Der er hængt et A4 ark op i garderobebøjen.DATA: ISO200, F5,6, 1/100sek, 17mm på 16-35mm vidvinkelobjektivet
Find White BalanceBilledet er nu behandlet.Hvidbalnancen justeret via det hvide A4-ark på bøjlerækken (gik fra temperatur 8100 til temperatur 3900), Exposure +0,36, Shadows +64, Saturation +17, Vibrance+19, Contrast -24 og billedet rettet op.
Find White BalanceGjessøvej mellem Kroghsvej og Silkeborg Bad.DATA: ISO200, F5,6, 1/100sek, 78mm på 24-120mm objektivet.
Find White BalanceBilledet er nu behandlet.Hvidbalancen justeret via det hvide felt i hastighedsbegrænsningsskiltet (gik fra temperatur 8100 til temperatur 5350), Exposure +0,24, Shadows +21, Saturation +10, Vibrance +10, Contrast +5, Highlights -14, Clarity +5, Adjustment Brush med +0,24 i Exposure på det hvide felt i bynavnet og billedet rettet op.
Panorama180° fra venstre mod højre - det giver en sjov bue på kajkanten lige foran.Billedet er sat sammen af 12 billeder med kameraindstillingen: ISO400, 1/400sek, F9 og 24 mm på 16-35mm vidvinkelbjektivet.
Panorama180° fra venstre mod højre. Stod meget tæt på gelænderet - så derfor forsvandt det midt i panoramabilledet.Panoramabilledet er sammensat af 14 billeder med kameraindstillingen ISO400, 1/400 -> 1/800sek (de fleste ved 1/640sek), F9 og 19mm på 16-35mm vidvinkelobjektivet.
PanoramaDen nye rundkørsel på Nordre Højmarksvej - mellem Dalvejen og Kejlstrupvej. Vejene helt til højre og venstre er Nordre Højmarksvej i hver sin retning. Vej nr. 2 fra venstre er ind- og udkørsel til opsamlingspladsen. Vej nr. 2 fra højre er Høje Kejlstrupvej.Panoramabilledet er sammensat af 14 billeder med kameraindstillingen ISO400, 1/400sek -> 1/640sek (en enkelt på 1/640, resten ligeligt fordelt med 1/400 og 1/500), F9 og 32mm på 16-35mm vidvinkelobjektivet.
PanoramaIndvendig i Bilernes Hus. Der er adkillige linjebrud i gulvet.Panoramabilledet er sammensat af 8 billeder med kameraindstillingen ISO400, 1/6 -> 1/50sek (1/6, 1/8, 1/10(2 stk), 1/25, 1/40(2 stk) og 1/50), F8 og16 mm på 16-35mm vidvinkelobjektivet.
PanoramaRundkørslen ved Vestre Højmarksvej / Viborgvej / Nordre Højmarksvej. Vestre Højmarksvej til venstre, Viborgvej i midten og Nordre Højmarksvej til højre.Panoramabilledet er sammensat af 8 billeder med kameraindstillingen ISO400, 1/500 -> 1/1000sek (lige mange ved 1/500, 1/640, 1/800 og 1/1000sek), F9 og 16mm på 16-35mm vidvinkelobjektivet.
Kig fra køkkenet ud i haven derhjemmeSammensat af 3 billeder med kameraindstillingerne ISO400, F9, (1/40sek 0 i eksponeringskompensation), (1/125sek -2 i eksponeringskompensation), (1/10sek +2 i eksponeringskompensation) og optaget på 24mm med 16-35mm vidvinkelobjektiv.
Kig ind under broen som bærer hovedvej A26 (Viborgvej) over Gudenåen ved KongensbroSammensat af 3 billeder med kameraindstillingerne ISO100, F8, (1/15sek 0 i eksponeringskompensation), (1/60sek -2 i eksponeringskompensation), (1/4sek +2 i eksponeringskompensation) og optaget på 24mm med 16-35mm vidvinkelobjektiv.
Kongensbro KroSammensat af 3 billeder med kameraindstillingerne ISO200, F16, (1/40sek 0 i eksponeringskompensation), (1/160sek -2 i eksponeringskompensation), (1/10sek +2 i eksponeringskompensation) og optaget på 24mm med 16-35mm vidvinkelobjektiv.
Ukendt lyskilde - tændstikDirekte fra kameraet, som stod på 1/10sek, ISO400, F22 og 24mm på 24-120mm normalzoomobjektivet.Der er noget misfarvning
Ukendt lyskilde - tændstikForegående efter at have været en tur gennem RAW-konverteren.Hvidbalance ved at vælge et punkt ved bidefladen i isen, Exposure +1,40, Shadows +92, Lense correction og crop.
Ukendt lyskilde - tændstikkerDirekte fra kameraet, som stod på 1/10sek, ISO200, F11 og 70mm på 24-120mm normalzoomobjektivet.Der er noget misfarvning.
Ukendt lyskilde - tændstikkerForegående efter at have været en tur gennem RAW-konverteren.Hvidbalance ved at vælge et punkt et par cm under stregkoden, Lense correction, Clarity +5, Vibrance +11, Saturation +11.Tilføjet oval effekt i billedmidte.
Ukendt lyskilde - tændstikkerDirekte fra kameraet, som stod på 1/10sek, ISO200, F9 og 105mm på 24,120mm normalzoomobjektivet.Der er noget misfarvning.
Ukendt lyskilde - tændstikkerForegående efter at have været en tur gennem RAW-konverteren.Hvidbalance ved at vælge et punkt et par cm under stregkoden, Lense correction, Esposure +1,00
Ukendt lyskilde - på en lærerPrøveskuddet, da vi skulle lege med flash. Vores lærer stillede sig an til det første billede som blev lidt "spooky", da flashene står på stativ med paraplyer foran - sådan cirka i navlehøjde = lyset kommer nedefra.
Ukendt lyskilde - på en lærerHer er jeg gået lidt "bananas" med foregående billede, som har fået en kærlig behandling med en af Gavin Hoey's presets (han har det med at lave nogle rigtig gode "Friday freeebe's")
AftenfotograferingØstergadekrydset. En bus svinger rundt fra Langebro op ad Chr. 8. Vej. Kameraindstilling: 1,3sekund, ISO100, F5,6 og 35mm med 24-120mm normalzoomobjektiv.
Aftenfotografering i HDRRemstrup å hen foran Hotel Radisson.Sammensat af 3 billeder (prøvede også at samle de 5 jeg tog, men det gav for meget billedstøj). Kameraindstilling ISO100, F8, lukketider: 15, 4 og 30 sekunder, og 38mm med 24-120mm normalzoomobjektiv.
Aftenfotografering i HDRStryget neden for Langebro.Sammensat af 3 billeder. Kameraindstilling ISO100, F9, Lukketider: 15, 8 og 30 sekunder, og 66mm med 24-120mm normalzoomobjektiv.
AftenfotograferingEn enkelt stråle i Jyske Bank passagen.Kameraindstilling 15 sekunder, ISO100, F18 og 82mm med 24-120mm normalzoomobjektiv. Spothealing for at fjerne en flisesamling lige over strålespidsen.
AftenfotograferingForegående billede har fået "på alle knapper" i adskillige lag, hvor nogle af effekterne er nedtonet for at billedet ikke skulle blive alt for alternativt.
AftenfotograferingDer er skruet på stort set alle parametre for at få dette udtryk, og så er en grim alarmboks øverst til højre klonet væk.
Aftenfotografering i HDR3 billeder sat sammen til alternativ HDR - der er ikke anvendt samme blænde på billederne = der er ikke samme dybdeskarphed på billederne.Kameraindstilling: ISO100, (F7,1 og lukkertid 13 sek), (F13 og lukkertid 13 sek), (F22 og lukkertid 13 sek) og alle med zoom-indstillingen 120mm på et 24-12mm standardzoomobjektiv.